БЪЛГАРСКАТА ЛЕВИЦА – ПЪТИЩА В НОВИЯ ВЕК
Брой 6 Юни 2002г. |
Имаме – в рамките на нашия панел – две опорни точки, за да навлезем в темата. Едната: да осмислим изминатия от левицата път през годините на прехода. Втората: да дефинираме политическия кръстопът, на който се намира българското общество.
1. Българският преход
Събитията през последната година обърнаха вниманието на международната общественост върху необичайното в българския преход. Последният цар, царувал през миналия век, се оказа първият републикански премиер, избран през новия век. Зад политическата екзотика, която прави впечатление и на най-повърхностния наблюдател, изследователят трябва да види съществените особености и парадоксите на българския преход.
В България беше отбелязан най-консенсуалният в Югоизточна Европа старт на прехода; „кръгли маси“ бяха типични само за Централна Европа. И пак в България беше достигнат конфронтационен пик, илюстриран от горящия партиен дом и структуриран от двуполюсния модел. Най-диалогичният политически лидер беше арестуван, престоя половин година в затвора по обвинение, отхвърлено от европейския съд за правата на човека; беше застрелян пред дома си.
По времето на административната система беше осъществен икономически напредък, страната се индустриализира и урбанизира. С прехода към икономическа система страната претърпя тежък икономически срив, тя се деиндустриализира,...
Ако имате регистрация в сайта, моля въведете своето потребителско име и парола.
За да прочетете цялата статия, трябва да сте абониран.
Моля, прочетете правилата за ползване на сайта!