КОНСТИТУЦИОННИЯТ МОДЕЛ И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПОЛИТИЧЕСКАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ
Брой 3 Март 2003г. |
В изследването на темата включвам четири проблема: конституционализмът и характеристиката на политическата система; партийно-политическата система и нейното влияние върху конституционната практика; основни ориентири на реформата на политическата система и на утвърждаване на конституционализма; и накрая някoлко актуални въпроса на конституционната реформа.
1. Изучаването на конституционните институти и норми не сами за себе си, а като проявление на определени принципи и с оглед на влиянието, което оказват върху тях реалните обществено-политически условия, насочва към проблема за конституционализма. От позицията на конституционализма, конституционната теория и въобще теорията на държавата, запазват своя юридически характер, но не се изчерпват с нормативното познание за Конституцията и конституционната практика.
Конституционализмът е категория с многозначно съдържание.
*Преди всичко конституционализмът е идеология, специално правна идеология. Основата на тази идеология е целта да се предотврати деспотизмът и да се гарантира индивидуалната свобода. За постигане на тази цел се формулират няколко принципа, на които трябва да отговаря публичната власт. От своя страна принципите задават контура, в който се описват моделите на организация на държавата.
Конституционализмът като идеология исторически и като прескриптивна...
Ако имате регистрация в сайта, моля въведете своето потребителско име и парола.
За да прочетете цялата статия, трябва да сте абониран.
Моля, прочетете правилата за ползване на сайта!