АКТУАЛНИ ПРОБЛЕМИ И КОЛИЗИИ НА БЪЛГАРСКИЯ ЕТНИЧЕСКИ МОДЕЛ - IV част
Брой 3, Март 2011 |
Паралелно с това, подобни политици и идеолози умишлено или произволно дадоха шанс за инжектирането в публичните дискурси и езици на понятия като „тази държава“ или „тази страна“. Понятия, които са привични за англосаксонския политически речник, прокарват (явно или пък завоалирано) определена студенина, отчуждение, пренебрежение или подигравка към предишните термини.
Тъкмо от тези политици, а впоследствие и от медийните им „папагали“, в преходното публичното пространство се внедриха и епидемично се разпространиха идеологемите и клишетата за „бялата“ или за „черната държава“. В разрастващите се употреби (или злоупотреби) с тези термини се осъществява особен, но и опасен смислов коктейл на идеологическо, политическо, расово, етническо, субкултурно или друго съдържание. Този коктейл профанира по своему човешкото мислене, човешката и социалната чувствителност, а оттам човешкото обществено-историческо или всекидневно поведение днес.
Тъй като понякога самата семантика на дадена дума дискретно или директно прокарва определени светоотношения, ценностно-нормативни рамки към всичко, до което тя се отнася, логично е тези и подобни на тях термини да прокарват широки друмища за негативното мислене, за антибългарските настроения за отчуждение и за забрава на национално святото.
Странно...
Ако имате регистрация в сайта, моля въведете своето потребителско име и парола.
За да прочетете цялата статия, трябва да сте абониран.
Моля, прочетете правилата за ползване на сайта!
Коментари
RSS на коментарите по тази тема