ЕВРОПЕЙСКОТО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ (УПРАВЛЕНСКИ ПРОЕКТ)
Брой 4-5, Април-Май 2011 |
Част А. Състояние
България навлезе в петата година от членството си в Европейския съюз, членство, което беше една от главните цели на трудния преход към пазарна икономика и демократично общество.
За реализирането на тази цел немалко допринесе работата в страната и извън нея на воденото от БСП правителство. България стана пълноправен член, част от голямото европейско семейство. Българските граждани станаха граждани на ЕС и придобиха възможността да пътуват свободно, да работят и да бъдат социално и здравно осигурени като граждани на ЕС. Наред с това обаче много от очакванията остават нереализирани. Една от големите цели на членството в ЕС и на прехода продължава да бъде повишаване на равнището и качеството на живот, на сигурността и демократичността в управлението и в ежедневния живот на българските граждани.
Сегашното управление на ГЕРБ ни отклонява от европейската перспектива на България за новото десетилетие. Пълната неспособност за налагащите се реформи лишава от всякаква реална стойност заявките на управляващите за перспективни програми за развитие, за национални цели в унисон с европейските. За първи път от началото на демократичните промени у нас дефицитите на демокрация заплашват смисъла на прехода.
1. Един от важните етапи в развитието на ЕС беше...
Ако имате регистрация в сайта, моля въведете своето потребителско име и парола.
За да прочетете цялата статия, трябва да сте абониран.
Моля, прочетете правилата за ползване на сайта!